Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Devil Inside

The Devil Inside

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frances Ferguson

Frances Ferguson

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Little Birds

Little Birds

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Possession of Michael King

The Possession of Michael King

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Webcast

Webcast

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Violation

Violation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Burden

Burden

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Edit this entry  
23
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★★
Edit this entry