Nando has logged 358 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Innocence

Innocence

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Romantics of the World

The Last Romantics of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unliveable

Unliveable

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rio, North Zone

Rio, North Zone

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Compasso de Espera

Compasso de Espera

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Frente Fria Que a Chuva Traz

A Frente Fria Que a Chuva Traz

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Best Friend

The Best Friend

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Name Is Baghdad

My Name Is Baghdad

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry