• Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    Dewey is SO bad at his job

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★½

    The visuals are dope obviously but still a lower tier Marvel imo. Cumberbatch is such a deeply uncompelling actor to me and the villain is so underdeveloped

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    DESERT POWER...

    Denis hasn't made a bad movie before, and he didn't start today, baby!!

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    I relate to Michael Myers because I too want to be at home

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★

    This accurately reflected my college experience

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Would absolutely hate for this to happen to me

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    Huge shoutout to the 9-year-old girl in my audience who evidently decided to see the slow-paced subtitled Swedish magical realism film instead of like The Addams Family 2 or whatever

  • Annette

    Annette

    ★★★½

    What I love about this movie is that if at any point in the runtime you think you know what is about to happen, no you don't

    I think the first portion of this goes on a bit too long but once the baby is born things go off the rails in such a fun and compelling way

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    - I really like Cary Joji Fukunaga's camera work. Excited to finally revisit Beasts of No Nation soon when I pick up the Criterion bluray
    - this felt more fun than the other movies? I don't really remember them much to be fair so maybe I'm misremembering
    - don't really understand the villain's motivation to kill millions of people at all... Just mean? Just a jerk? Is that it?
    - speaking of, man was he uninteresting! I don't know if…

  • Bound

    Bound

    ★★★★

    Always been a fan of the Wachowskis but somehow never saw their debut til now... Lemme tell ya, it's great!

  • If I Can’t Have Love, I Want Power

    If I Can’t Have Love, I Want Power

    ★★★★

    Good companion piece to the album!

    I do wish the story had a bit more narrative connective tissue but I understand this isn't really that type of project so I can't fault it for that, that's just my personal preference. I also think though that the editing could have been smoother, cutting to black after every song made it feel slightly too music video-y to me. Yes I know it's a visual album whatever! But still, it felt jarring compared…

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    vroom vroom awoOOOOGA