• Lamb

    Lamb

    ★★★½

    Huge shoutout to the 9-year-old girl in my audience who evidently decided to see the slow-paced subtitled Swedish magical realism film instead of like The Addams Family 2 or whatever

  • Annette

    Annette

    ★★★½

    What I love about this movie is that if at any point in the runtime you think you know what is about to happen, no you don't

    I think the first portion of this goes on a bit too long but once the baby is born things go off the rails in such a fun and compelling way

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    - I really like Cary Joji Fukunaga's camera work. Excited to finally revisit Beasts of No Nation soon when I pick up the Criterion bluray
    - this felt more fun than the other movies? I don't really remember them much to be fair so maybe I'm misremembering
    - don't really understand the villain's motivation to kill millions of people at all... Just mean? Just a jerk? Is that it?
    - speaking of, man was he uninteresting! I don't know if…

  • Bound

    Bound

    ★★★★

    Always been a fan of the Wachowskis but somehow never saw their debut til now... Lemme tell ya, it's great!

  • If I Can’t Have Love, I Want Power

    If I Can’t Have Love, I Want Power

    ★★★★

    Good companion piece to the album!

    I do wish the story had a bit more narrative connective tissue but I understand this isn't really that type of project so I can't fault it for that, that's just my personal preference. I also think though that the editing could have been smoother, cutting to black after every song made it feel slightly too music video-y to me. Yes I know it's a visual album whatever! But still, it felt jarring compared…

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    vroom vroom awoOOOOGA

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★½

    The central conceit of this movie (that Audrey Hepburn looks like a weirdo and isn't the most beautiful person in the world) is the most absurd thing I've ever seen in a movie, and earlier today I watched Woody Harrelson stick his tentacles in a gas station laptop and say "Y'all got them internets?"

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

    Did not take itself seriously at all which made both the comedy and the superhero shit much better than the first movie! This is not high art but I had a very fun time watching it. Also great use of their one PG-13 f-bomb

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★½

    I don't know how well this works just as a standalone gangster film for anyone who hasn't seen the show despite it being a prequel, but as a huge fan of the show: I had a good time!

  • Venom

    Venom

    ★★★½

    The black comedy parts of this are good. The superhero parts are boring. The symbiotes do look dope tho. I hope the second one leans into the comedy more!!

    Also I hate that I enjoy the end credits song. Love a movie theme song that just describes the characters and plot

  • Malignant

    Malignant

    ★★½

    I like how batshit this got near the end. Should have gotten batshit sooner! The first 90 minutes is so cliche and boring!

    I appreciate the incredibly weird angle this took but in the end the execution is still such a generic and uninteresting "possession" story that's been done so many times before. Although I did like the practical effects and commitment to gore

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    Sure it's a little formulaic but it was also super dope and I loved every minute of it. I love me some monsters and fun fight choreography and this certainly delivered. Thank u Simu Liu