esop has written 22 reviews for films rated ★★★½ .

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★½

    These games are campy b-movie action/horror and that's exactly what this was. Despite the liberties they took I thought it was a fun and relatively faithful adaptation, and honestly wish it was longer to sort of flesh out the characters and the story a bit more, give things time to breathe and build tension rather than going from one setpiece to the next

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

    I rewatched this with the "Wizard People, Dear Reader" audio track which, as always, made me cry with laughter multiple times. 5/5 for WPDR

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Definitely some stupid stuff in this but overall I like it! More than I did 7 years ago for sure. I dig the concepts it was playing with and the Peter/Gwen stuff is just so good it really makes that death scene hit hard. Overall on the lower end of Spidey films but doesn't get the credit it deserves imo

  • Antlers

    Antlers

    ★★★½

    Slightly thematically underbaked but very atmospheric and some great creature design and gore

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★½

    The visuals are dope obviously but still a lower tier Marvel imo. Cumberbatch is such a deeply uncompelling actor to me and the villain is so underdeveloped

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    I relate to Michael Myers because I too want to be at home

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    Huge shoutout to the 9-year-old girl in my audience who evidently decided to see the slow-paced subtitled Swedish magical realism film instead of like The Addams Family 2 or whatever

  • Annette

    Annette

    ★★★½

    What I love about this movie is that if at any point in the runtime you think you know what is about to happen, no you don't

    I think the first portion of this goes on a bit too long but once the baby is born things go off the rails in such a fun and compelling way

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    - I really like Cary Joji Fukunaga's camera work. Excited to finally revisit Beasts of No Nation soon when I pick up the Criterion bluray
    - this felt more fun than the other movies? I don't really remember them much to be fair so maybe I'm misremembering
    - don't really understand the villain's motivation to kill millions of people at all... Just mean? Just a jerk? Is that it?
    - speaking of, man was he uninteresting! I don't know if…

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★½

    The central conceit of this movie (that Audrey Hepburn looks like a weirdo and isn't the most beautiful person in the world) is the most absurd thing I've ever seen in a movie, and earlier today I watched Woody Harrelson stick his tentacles in a gas station laptop and say "Y'all got them internets?"

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★½

    I don't know how well this works just as a standalone gangster film for anyone who hasn't seen the show despite it being a prequel, but as a huge fan of the show: I had a good time!

  • Venom

    Venom

    ★★★½

    The black comedy parts of this are good. The superhero parts are boring. The symbiotes do look dope tho. I hope the second one leans into the comedy more!!

    Also I hate that I enjoy the end credits song. Love a movie theme song that just describes the characters and plot