ethan has logged 35 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry