Ethan has logged 482 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Edit this entry  
30
Cherry

Cherry

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Edit this entry  
30
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
23
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Herself

Herself

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry