Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Love

After Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
King and Country

King and Country

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Surge

Surge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankie

Frankie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry