Ethan has logged 529 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Andaz Apna Apna

Andaz Apna Apna

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don

Don

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
9/11

9/11

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Dear Christmas

Dear Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hum Aapke Hain Koun..!

Hum Aapke Hain Koun..!

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
10
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read prior review Edit this entry  
08
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Haider

Haider

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Darr

Darr

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Duplicate

Duplicate

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Burlesque

Burlesque

2010
×
Edit this entry