Mateo has logged 325 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Todo el año es Navidad

Todo el año es Navidad

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
20
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hardware

Hardware

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: Another Impact (Confidential)

Evangelion: Another Impact (Confidential)

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Time

Lost Time

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brother

Brother

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ritual

Ritual

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Anteojito and Antifaz, A Thousand Attempts and One Invention

Anteojito and Antifaz, A Thousand Attempts and One Invention

1972
×
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Read the review Edit this entry