Sort by

luc👻s has logged 141 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★½
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Edit this entry  
26
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Dante's Lunch

Dante's Lunch

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Edit this entry