Evan has logged 491 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Achilles and the Tortoise

Achilles and the Tortoise

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★½
Edit this entry  
29
Ruins Rider

Ruins Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★½
Edit this entry  
29
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Beijing Watermelon

Beijing Watermelon

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Circle of Danger

Circle of Danger

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Untamed Woman

Untamed Woman

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
Death Walks in the Rain

Death Walks in the Rain

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Amar

Amar

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
Betty

Betty

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
New York Eye and Ear Control

New York Eye and Ear Control

1964
×
★★½
Edit this entry  
19
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Boy and the Wind

The Boy and the Wind

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lady of Death

The Lady of Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Meeting a Milestone

Meeting a Milestone

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Battle of Kerzhenets

The Battle of Kerzhenets

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Lucky Star

Lucky Star

1929
×
★★★
Edit this entry  
13
NEKO-MIMI

NEKO-MIMI

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Student Prince in Old Heidelberg

The Student Prince in Old Heidelberg

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Faubourg St Martin

Faubourg St Martin

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Girl Cut in Two

A Girl Cut in Two

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scarred Hearts

Scarred Hearts

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dreamers

The Dreamers

1985
×
Edit this entry  
08
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★½
Edit this entry  
08
Thick Skinned

Thick Skinned

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Palü

Palü

1998
×
Edit this entry  
07
The Red Spectre

The Red Spectre

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Shoot the Moon Right Between the Eyes

Shoot the Moon Right Between the Eyes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spotlight on a Murderer

Spotlight on a Murderer

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blood Relatives

Blood Relatives

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady with the Dog

Lady with the Dog

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★
Edit this entry  
01
Seduction of the Flesh

Seduction of the Flesh

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The City Below

The City Below

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Visions and Marvels of the Christian Religion

Visions and Marvels of the Christian Religion

1992
×
★★½
Edit this entry  
30
Been Busy

Been Busy

2018
×
★★★½
Edit this entry