Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Splendor

Splendor

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry