EveryMovie2018 has logged 348 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Epic

Epic

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antz

Antz

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry