EveryMovie2018 has logged 51 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Robots

Robots

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super

Super

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Score

High Score

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angry Video Game Nerd: The Movie

Angry Video Game Nerd: The Movie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stormbreaker

Stormbreaker

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry