eviealice has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Comet

Comet

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★½
Edit this entry