eviealice has logged 22 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry