Highest rated films

  • Tully

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Before Sunset

Apr 10

Most Watched

Carol

4 times

20th Century Women

4 times

Tully

3 times

Blue Valentine

twice

Lady Bird

twice

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Romance
36 films
Comedy
34 films
Thriller
19 films
Sci Fi
11 films
Mystery
10 films
Fantasy
9 films
Action
9 films
Horror
8 films
Crime
8 films
USA
86 films
UK
23 films
France
8 films
Canada
5 films
Brazil
3 films
Spain
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Switzerland
2 films
English
99 films
French
16 films
Spanish
8 films
Italian
5 films
Latin
2 films
Swedish
2 films
Portuguese
2 films
German
2 films
Xhosa
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 507

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

eviealice’s most liked review

Her

★★★★

not since michel gondry's eternal sunshine of the spotless mind has the sci-fi romance genre seen a picture so intellectually stimulating yet visually stunning. contrasting quirky humour with genuinely emotional heartbreak, spike jonze successfully explores themes of love, loss and the human condition throughout her.

following theodore twombly, who is played by joaquin…

More reviews

eviealice’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

City of God
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

6 Years
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

A Taste of Honey
Average weighted rating:

3.7

Films eviealice watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Girl on the Train
  • Thoroughbreds
  • Tully
  • Marie Antoinette
  • Avengers: Infinity War
  • In the Mood for Love
  • Ocean's Eight
  • Dumplin'
  • Ready Player One
  • Drive
  • Blue Valentine
  • The Greatest Showman
  • Carol
  • The Girl with All the Gifts
  • Tully
  • Let the Right One In
  • Lady Bird
  • The Illusionist
  • 6 Years
  • While We're Young
  • The Florida Project
  • Almost Famous
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • 20th Century Women
  • Nocturnal Animals
  • 20th Century Women
  • What If
  • Bohemian Rhapsody
  • Almost Famous
  • Frances Ha
  • Sixteen Candles
  • Carol
  • Blue Is the Warmest Color
  • Ruby Sparks
  • Okja
  • Ruby Sparks
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Clueless
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Blue Valentine
  • Reality Bites
  • Easy A
  • Zodiac
  • Beginners
  • Being John Malkovich
  • Gone Girl
  • The Princess Diaries
  • Twilight
  • Carol
  • Frank
  • One Day
  • The Party
  • 20th Century Women
  • The Neon Demon
  • 20th Century Women
  • A Quiet Place
  • The Social Network
  • Your Name.
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • 6 Years
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Carol
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Taste of Honey
  • You Were Never Really Here
  • The Matrix
  • The Shining
  • The Runaways
  • Frances Ha
  • Where the Wild Things Are
  • Love & Other Drugs
  • My Life as a Zucchini
  • Hereditary
  • Palo Alto
  • Wild Child
  • Lady Bird
  • Nightcrawler
  • (500) Days of Summer
  • The Matrix
  • Before Sunrise
  • Pride
  • When Harry Met Sally...
  • Call Me by Your Name
  • Beginners
  • Dogma
  • Se7en
  • Colossal
  • City of God
  • The Prestige
  • Tully
  • The Devil's Backbone
  • The Truman Show
  • Silver Linings Playbook
  • Despicable Me 3
  • Ex Machina
  • The Stanford Prison Experiment
  • The Theory of Everything
  • Little Miss Sunshine
  • mother!
  • Hanna
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Begin Again
  • Before Sunset

World map

Highly rated films eviealice is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more