Highest rated films

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 222 Films watched
  • 18.5 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 1

Most Watched

Booksmart

3 times

American Honey

3 times

Captain Fantastic

3 times

Lady Bird

3 times

Eighth Grade

3 times

Last Film

Chungking Express

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
176 films
Romance
65 films
Comedy
57 films
Thriller
43 films
Mystery
30 films
Horror
24 films
Fantasy
23 films
Crime
21 films
Sci Fi
18 films
Adventure
15 films
USA
156 films
UK
47 films
France
36 films
Germany
15 films
Canada
13 films
Italy
8 films
Japan
7 films
Poland
6 films
South Korea
6 films
Switzerland
5 films
English
198 films
French
38 films
Spanish
17 films
Japanese
12 films
German
12 films
Italian
10 films
Korean
7 films
Latin
7 films
Chinese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 132 Added 491

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

eviealice’s most liked review

The Handmaiden

★★★★★

it's the intricacies of this story that draw me in most - the seamless way it reveals characters that are far more than one-dimensional, deepens the plot without becoming difficult to follow and misleads the audience along with certain characters. i usually prefer films that feel more like a snapshot…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Perfect Date
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Three Girls
Average weighted rating:

4.0

Films eviealice watched in 2019

  • Chungking Express
  • Burning
  • Thelma & Louise
  • Jumanji: The Next Level
  • Mommy
  • The Love Witch
  • American Psycho
  • Polytechnique
  • V for Vendetta
  • Se7en
  • Parasite
  • I Lost My Body
  • Daisies
  • Marriage Story
  • Bridget Jones's Diary
  • Booksmart
  • Princess Cyd
  • Wildlife
  • Withnail & I
  • Maniac
  • The Tale
  • An Education
  • Fish Tank
  • Synecdoche, New York
  • Obvious Child
  • Next Goal Wins
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Midsommar
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Good Time
  • Wild
  • Cold War
  • Hiroshima Mon Amour
  • Before Sunset
  • The Souvenir
  • Buffalo '66
  • Funny Games
  • Suspiria
  • Novitiate
  • Comet
  • The Princess Bride
  • Mistress America
  • American Honey
  • Captain Fantastic
  • The Master
  • Atonement
  • The Lobster
  • Lady Bird
  • The Piano Teacher
  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore
  • Unbelievable
  • Easy A
  • The Babadook
  • Happy-Go-Lucky
  • The Graduate
  • Oldboy
  • Eighth Grade
  • The Witch
  • Pride & Prejudice
  • Videodrome
  • Victoria
  • Selma
  • Dazed and Confused
  • Before Sunrise
  • Lost in Translation
  • Moulin Rouge!
  • Ghost Stories
  • Mustang
  • The Princess Bride
  • My Own Private Idaho
  • Betty Blue
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Black Narcissus
  • Somersault
  • Stop Making Sense
  • Suspiria
  • Daisies
  • Coco
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • First Reformed
  • Twilight
  • American Honey
  • The Witch
  • The Holy Mountain
  • Cruel Intentions
  • Blue Velvet
  • Melancholia
  • Us
  • Synecdoche, New York
  • Captain Fantastic
  • Fat Girl
  • Breathe
  • Carol
  • Chungking Express
  • Big Little Lies
  • The Place Beyond the Pines
  • Punch-Drunk Love
  • Mulholland Drive
  • Captain Fantastic
  • Still Alice
  • The Favourite
  • Paterson
  • Climax
  • High Life
  • Anima
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • You Were Never Really Here
  • Personal Shopper
  • Mommy
  • The Handmaiden
  • Carrie
  • God Help the Girl
  • Good Will Hunting
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Madeline's Madeline
  • Amélie
  • Stoker
  • The Double Life of Véronique
  • Paris Is Burning
  • Enemy
  • Columbus
  • Short Term 12
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Booksmart
  • Booksmart
  • Blackfish
  • The Spectacular Now
  • Twilight
  • Swiss Army Man
  • Marie Antoinette
  • Perfect Blue
  • The Handmaiden
  • The Handmaiden
  • A Simple Favor
  • The Bling Ring
  • The Hunt
  • Suspiria
  • Very Good Girls
  • Sharp Objects
  • The Perfect Date
  • Attenberg
  • Eighth Grade
  • Raw
  • Black Swan
  • Big Little Lies
  • Lady Bird
  • Ice Princess
  • The Dreamers
  • The Devil Wears Prada
  • Under the Skin
  • Searching
  • Across the Universe
  • Unicorn Store
  • Chicago
  • Dead Man's Shoes
  • A Star Is Born
  • Hereditary
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Us
  • Memento
  • Eighth Grade
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Moonlight
  • First Reformed
  • Get Out
  • Scooby-Doo
  • Easy A
  • The Beguiled
  • The Florida Project
  • Alps
  • Elle Fanning's Fan Fantasy
  • I Think We're Alone Now
  • Beast
  • Three Girls
  • Requiem for a Dream
  • A Bigger Splash
  • Three Identical Strangers
  • The Red Turtle
  • Paris, Texas
  • Phantom Thread
  • BlacKkKlansman
  • mother!
  • Call Me by Your Name
  • Fight Club
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Upside
  • Gattaca
  • Journeyman
  • Blue Valentine
  • 20th Century Women
  • Big Little Lies
  • A Quiet Place
  • Moon
  • The Favourite

See all 222

World map

Highly rated films eviealice is yet to see

  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more