Highest rated films

  • Dating Amber

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 205 Films watched
  • 17.1 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

The Double Life of Véronique

Jan 1

Most Watched

Mommy

3 times

Columbus

3 times

Portrait of a Lady on Fire

3 times

Brief Encounter

twice

The Young Girls of Rochefort

twice

Last Film

Cold Water

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
169 films
Romance
60 films
Comedy
54 films
Fantasy
30 films
Thriller
27 films
Mystery
19 films
Horror
18 films
Crime
13 films
Animation
11 films
Family
7 films
USA
76 films
France
65 films
UK
21 films
Italy
18 films
Germany
18 films
Japan
14 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Switzerland
6 films
Sweden
5 films
English
125 films
French
70 films
Spanish
23 films
Japanese
22 films
Italian
19 films
German
19 films
Korean
8 films
Chinese
5 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 129 Added 479

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

eviealice’s most liked review

Amélie

★★★★★

everything there is to be said about how charming amélie is has been noted before but still, again and again upon each rewatch i find myself entranced by its ability to maintain such a sense of wonder throughout. the script is as dreamy as the cinematography is as dreamy as the…

More reviews

eviealice’s most liked list

love's philosophy

recognition of the self through the other. lots of dialogue lots of kiss!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Drop of Water
Average weighted rating:

3.3

Films eviealice watched in 2020

  • Cold Water
  • Chungking Express
  • Brief Encounter
  • The Young Girls of Rochefort
  • Phantom Thread
  • Vertigo
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Wasp
  • The Lighthouse
  • Pitch Black Heist
  • Curfew
  • The Gunfighter
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Scenes from a Marriage
  • A Drop of Water
  • The Farewell
  • Taste of Cherry
  • Volver
  • Night Fishing
  • Alice in the Cities
  • Viva
  • The Spirit of the Beehive
  • House
  • After Life
  • Nobody Knows
  • Emotion
  • Full Moon in Paris
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Mommy
  • Kiki's Delivery Service
  • Apocalypse Now
  • Vertigo
  • Wild Tales
  • Cría cuervos…
  • Brief Encounter
  • Columbus
  • Babylon
  • Paprika
  • A Special Day
  • The Goldfinch
  • Columbus
  • Dating Amber
  • Columbus
  • Death in Venice
  • Safe
  • Buffalo '66
  • Big Fish
  • Let the Sunshine In
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Beaches of Agnès
  • Grave of the Fireflies
  • Under the Skin
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Love in the Afternoon
  • An Angel at My Table
  • Raw
  • Lola
  • At Land
  • L'Argent
  • Peppermint Soda
  • News from home
  • Certified Copy
  • La Haine
  • Where Is My Friend's House?
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Wonders
  • Lola
  • Losing Ground
  • Black Girl
  • Black Panthers
  • Mustang
  • Donkey Skin
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Last Year at Marienbad
  • Ida
  • The Immortal One
  • Juliet of the Spirits
  • Tomboy
  • Dogville
  • Tokyo Story
  • The Watermelon Woman
  • Léon Morin, Priest
  • Mommy
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Mommy
  • La Strada
  • 12 Angry Men
  • The Servant
  • Irreversible
  • The Lovers on the Bridge
  • Sans Soleil
  • Contempt
  • Penda's Fen
  • Whisper of the Heart
  • Meshes of the Afternoon
  • Symptoms
  • What If
  • My Twentieth Century
  • The Cat Returns
  • American Honey
  • GoodFellas
  • Aloha Scooby-Doo!
  • Juno
  • But I'm a Cheerleader
  • The Aviator's Wife
  • Theorem
  • Love Exposure
  • Edward Scissorhands
  • House
  • Unfriended
  • Ema
  • Jennifer's Body
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Gone Girl
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Water Lilies
  • The Godfather
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Picnic at Hanging Rock
  • Red Road
  • Chinese Roulette
  • Spirited Away
  • Eraserhead
  • The Florida Project
  • Lost Highway
  • Yes Man
  • The Fundamentals of Caring
  • The Social Network
  • Daisies
  • The House Bunny
  • Fifty Shades of Grey
  • mid90s
  • Close-Up
  • Persepolis
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • The Silence of the Lambs
  • Thoroughbreds
  • Céline and Julie Go Boating
  • Donnie Darko
  • Y Tu Mamá También
  • Pauline at the Beach
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Before Sunset
  • Cléo from 5 to 7
  • Before Sunrise
  • Legally Blonde
  • 20th Century Women
  • Goodbye First Love
  • American Beauty
  • Mauvais Sang
  • Big Little Lies
  • Persona
  • The Green Ray
  • Black Moon
  • Mirror
  • Requiem for a Dream
  • 8½
  • Band of Outsiders
  • Le Bonheur
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Lady Bird
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Hourglass Sanatorium
  • Pan's Labyrinth
  • Possession
  • The Color of Pomegranates
  • Alice
  • Mistress America
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • 20th Century Women
  • Short Term 12
  • The Handmaiden
  • 2046
  • In the Mood for Love
  • Happy Together
  • Prisoners
  • Irma Vep
  • Heaven Knows What
  • Parasite
  • Wings of Desire
  • Before Sunset
  • L'Avventura
  • Santa Sangre
  • Vivre Sa Vie
  • Theorem
  • Run Lola Run
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Amélie
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Fallen Angels
  • My Neighbor Totoro
  • Clueless
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Bo Burnham: What.
  • Support the Girls
  • Little Women
  • Mary and Max
  • Autumn Sonata
  • Jojo Rabbit
  • The Virgin Suicides
  • Little Women
  • A Cure for Wellness
  • Stoker

See all 205

World map

Highly rated films eviealice is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more