Highest rated films

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Duvidha

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • House

    ★★★★½

  • Audition

    ★★★★½

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★½

  • Malina

    ★★★★½

  • Stalker

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • All About My Mother

    ★★★½

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Wild Rose

    ★★★½

  • Summerland

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Summerland

Jan 2

Last Film

Chungking Express

Apr 24

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Romance
8 films
Comedy
6 films
Thriller
5 films
Fantasy
4 films
Mystery
3 films
Horror
3 films
Sci Fi
2 films
Crime
2 films
Music
1 film
France
6 films
USA
6 films
UK
5 films
Canada
4 films
Japan
2 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
Germany
2 films
USSR
1 film
Austria
1 film
English
13 films
French
5 films
Japanese
3 films
Hindi
2 films
German
2 films
Russian
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 55

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

eviealice’s most liked review

House

★★★★½

third watch and it never gets old, love the interpretations viewing this as a girl’s struggle to reject womanhood and the expectations of a woman’s domestic role - wondering if its bizarreness could be an attempt at visually representing the hysteria prescribed to women who refused to exist the way…

More reviews

eviealice’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Malina
Average weighted rating:

3.6

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

When the Day Breaks
Average weighted rating:

3.7

Films eviealice watched in 2021

  • Chungking Express
  • Promising Young Woman
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • La Jetée
  • When the Day Breaks
  • Scenes from a Marriage
  • You Were Never Really Here
  • House
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Stalker
  • Duvidha
  • Joker
  • Babyteeth
  • Repulsion
  • All About My Mother
  • Malina
  • Audition
  • Au Hasard Balthazar
  • Wild Rose
  • Citizen Kane
  • Graduate First
  • Summerland

World map

Highly rated films eviealice is yet to see

  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more