rio! has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry