anna has logged 46 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read prior review Edit this entry  
12
The World to Come

The World to Come

2020
×
Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
24
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
21
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Edit this entry  
21
Just Married

Just Married

2003
×
Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
13
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
Edit this entry  
11
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
08
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
Edit this entry  
31
Lovesong

Lovesong

2016
×
Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
24
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
Edit this entry  
24
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
23
Leap Year

Leap Year

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
21
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Catfight

Catfight

2016
×
Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

1994
×
Edit this entry