Sort by

Ethan has logged 27 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slither

Slither

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Curious George 3: Back to the Jungle

Curious George 3: Back to the Jungle

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Music of Chance

The Music of Chance

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pound

Pound

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Tons of Turquoise to Taos Tonight

Two Tons of Turquoise to Taos Tonight

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Too Much Sun

Too Much Sun

1990
×
Read the review Edit this entry  
02
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Up the Academy

Up the Academy

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry