Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I Was Nineteen

I Was Nineteen

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Matango

Matango

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mario

Mario

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borstal Boy

Borstal Boy

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
42

42

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring Awakening

Spring Awakening

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Chorus Line

A Chorus Line

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seashore

Seashore

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mario

Mario

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boys

Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry