Flávia has logged 21 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sheik

The Sheik

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guernica

Guernica

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
King of the Pecos

King of the Pecos

1936
×
★★½
Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Edit this entry