Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
1408

1408

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
½
Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Edit this entry