2018

FareBear FareBear’s year in review

Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Field of Dreams

Apr 14

Most Watched

Clueless

3 times

Beetlejuice

twice

To All the Boys I've Loved Before

twice

Last Film

Paddington 2

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
45 films
Drama
29 films
Romance
21 films
Action
19 films
Adventure
18 films
Crime
12 films
Fantasy
10 films
Sci Fi
10 films
Thriller
10 films
Family
8 films
USA
73 films
UK
13 films
France
5 films
Canada
3 films
Germany
2 films
China
2 films
Norway
1 film
Indonesia
1 film
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
English
76 films
Spanish
10 films
Chinese
7 films
French
6 films
Italian
3 films
Cantonese
2 films
Russian
2 films
Latin
2 films
German
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

FareBear’s most liked review

Holes

★★★★

This movie’s super fun and it rules!! It’s a little goofy, and things tie up super clean at the end, but hey, it all adds to the charm. 

Mr. Sir is also hilarious and I love that guy.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Kissing Booth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Drumline: A New Beat
Average weighted rating:

2.3

Films FareBear watched in 2018

  • Paddington 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Ralph Breaks the Internet
  • Aquaman
  • Mortal Engines
  • Beetlejuice
  • Bohemian Rhapsody
  • Beetlejuice
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Widows
  • Love at the Christmas Table
  • Clueless
  • Bridget Jones's Diary
  • The Intern
  • It's Complicated
  • National Treasure
  • The Holiday
  • Something's Gotta Give
  • Clueless
  • Wreck-It Ralph
  • The Kings of Summer
  • Escape from New York
  • First Man
  • Juno
  • Penelope
  • Game Night
  • Venom
  • 13 Going on 30
  • Holes
  • No Country for Old Men
  • There Will Be Blood
  • Jerry Maguire
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Spider-Man 2
  • Quiz Show
  • Unforgiven
  • The Big Sick
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • A Hologram for the King
  • Hoosiers
  • Crazy Rich Asians
  • Blockers
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Superbad
  • The Dark Knight
  • Arrival
  • Drumline: A New Beat
  • Die Hard
  • Back to the Future
  • Eighth Grade
  • Trading Places
  • Justice League
  • The Kissing Booth
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mamma Mia!
  • Do the Right Thing
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Paddington
  • Set It Up
  • Source Code
  • Heat
  • Baywatch
  • Incredibles 2
  • Lady Bird
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Thor: Ragnarok
  • The Devil Wears Prada
  • The Departed
  • The Wolf of Wall Street
  • Clueless
  • The Carter Effect
  • Heroes of the East
  • The Raid
  • Avengers: Infinity War
  • Star Trek Beyond
  • Gangs of New York
  • Jackie Brown
  • Field of Dreams

World Map

Highly rated films FareBear is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Blindspotting
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more