gretta has logged 36 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
Edit this entry  
14
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
Edit this entry  
14
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bird Island

Bird Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Mind's Eye

The Mind's Eye

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thursday Afternoon

Thursday Afternoon

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Point

The Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Memories

Memories

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Who: Spearhead from Space

Doctor Who: Spearhead from Space

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry