gretta has written 123 reviews for films during 2021.

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★

    This was as boring as I remember. Cool set design. Otherwise utterly forgettable and dumb.

  • Sweet Sugar

    Sweet Sugar

    ★★★

    much more quality than expected. a picaresque with an impressive leading lady.

  • Cruising

    Cruising

    ★★★★

    It was fine

  • Vampire in Venice

    Vampire in Venice

    ★½

    Should have been a music video.
    Do you want a vampire movie where the vampire just throws people out of windows onto spikes? Do you want a vampire movie with new and completely arbitrary rules about where vampires come from and how to kill them?

    I watch a lot of bad movies but seriously this one was bad. Not VEROTIKA bad, but pretty damn bad.

  • The Stuff

    The Stuff

    ★★★★

    Well this was a real fun time and I don't know why I never watched it before! I had the impression it was going to be like a Hennonlotter or something yeah I spelled that wrong who cares. I love practical effects so I totally loved this movie. Thanks to @bargainbinblasphemy aka artist Matt Stikker for posting about it so much recently and thereby convincing me to watch it. Grab a beer and a friend and check it out! You won't regret it!

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★★

    dang! what fun! anyone who doesn't love Stephen King is just plain WRONG

  • The Ninth Gate

    The Ninth Gate

    ★★½

    This would have been a good movie had it been a good movie.

  • Please Stand By

    Please Stand By

    There's so much fucked up about this movie I don't even know where to start. Let's start with the fact it's classed as a comedy. Nothing funny happens at all. This is a story of a young woman who is abused by everyone around her and through great effort manages to complete one task that would have been no sweat for any normal person but because she is so abused and controlled she can't even get someone to mail something…

  • Gothic

    Gothic

    ★★

    This was exhausting. I always griped that Terry Gilliam films were pure screaming but this is above and beyond. The breasts with eyes cracked me up. we had some laughs and concluded Mary needs to get some new friends, damn

  • The Day of the Beast

    The Day of the Beast

    ★★★★★

    Probably one of the best movies I've ever seen. Wildly entertaining and well done.

  • Dr Jekyll & Sister Hyde

    Dr Jekyll & Sister Hyde

    ★★★★★

    Still great

  • Demons

    Demons

    ★★★★★

    i miss the movie Theater!!! stupid covid. this film is high energy fun from start to finish