gretta has written 16 reviews for films rated ★★½ .

  • Deer Boy

    Deer Boy

    ★★½

    puberty i guess

  • The Ninth Gate

    The Ninth Gate

    ★★½

    This would have been a good movie had it been a good movie.

  • The Good Girl

    The Good Girl

    ★★½

    rrrrrreal glad I'm not stuck in a bummer marriage anymore

  • Escape from the Bronx

    Escape from the Bronx

    ★★½

    coconut oil
    DISINFESTATION ANNIHILATION SQUAD
    sometimes when movies end at 2am I can't remember what I was going to say about them so I will come back later and edit/explain

  • 1990: The Bronx Warriors

    1990: The Bronx Warriors

    ★★½

    he's 17.

  • Battle in Outer Space

    Battle in Outer Space

    ★★½

    DKUTV dubbed broadcast. I love DEVO so much. This movie was pretty boring but has lots of great audio to sample. I'm probably grading it too harshly. I'm feeling crabby. And I've become somewhat of a trash snob maybe. I thought the orange and white spaceships were really cute. The Wienermobiles not so much. I love how in these movies all of earth bands together to save humanity and defeat the menace. OPTIMISM! FANTASY! HEROICS! Motherfuckers today won't even wear masks on their fucking faces.

  • The H-Man

    The H-Man

    ★★½

    DKUTV dubbed broadcast. Unfortunately boring. The goop made us both yell "ewww!!" every time. Recommend instead the Incredible Melting Man for thematically similar film that will have you screaming "Steve! STEVE!!!"

  • Robot Jox

    Robot Jox

    DAKKAR FROM BRONX EXECUTIONER IS IN THIS but it sucks hahahaha
    no surprise

  • Next Floor

    Next Floor

    ★★½

    it looked expensive but i thought it was dumb like maybe it was supposed to be a music video but it wasn't

  • The Living Dead at Manchester Morgue

    The Living Dead at Manchester Morgue

    ★★½

    well that wasn't very good

  • Hell Comes to Frogtown

    Hell Comes to Frogtown

    ★★½

    Before Mad Max Fury Road there was this; a sex comedy with Rory Calhoun and a bunch of frogs. I like Roddy Piper's red flaps.

    I watched this months after breaking out of a long relationship where he had always been going on about how I "gotta watch" this movie but I never did watch it so I thought I had better see it now that it's on Tubi and I'm having some beers. It's important to watch your [ex]friends'…

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★½

    olivia hussey has beautiful hair and i liked the end of the film but god was getting there a slog or WHAT