gretta has written 29 reviews for films rated ★★★½ .

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★½

    I watched this all piecemeal but it deserves a sit-down attentive viewing I think. Pretty funny. Mostly watched it because I'd never seen Monroe in action. She's not my type but I got a crush on Daphne

  • The Vikings

    The Vikings

    ★★★½

    ... ODIN!!!!!
    this was fun

  • Millennium

    Millennium

    ★★★½

    Well that was nonstop entertainment! Overlooked sci fi gem. Great styling. Some campy dialogue but really fun. Starring, for some reason, Kris Kristofferson haha
    Why is everyone rating this so low? What do you expect from a sci fi time travel movie starring Kris Kristofferson and Cheryl Ladd (whom I had never heard of)???
    Also I've never seen THE FOUNTAIN and tend to avoid time travel and romance films but I'm pretty sure this is better than that.

  • Fist of Fury

    Fist of Fury

    ★★★½

    this was pretty good I guess. Bruce Lee is gorgeous. I guess I'm so used to Shaw films this seems really slow. the dubbing is the worst I have ever seen which I love

  • The Giant Claw

    The Giant Claw

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i saw this in stunning picture quality. I'm also high. which I almost never am. but my point is, this was way better than I expected. lots of stupid monster on screen. pretty entertaining. some decent laughable dialogue. it's a pretty prime cut for the genre I think

  • Kissed

    Kissed

    ★★★½

    saw this as a teen and never forgot it. miss that boyfriend every day. RIP

  • Night of the Lepus

    Night of the Lepus

    ★★★½

    cute! fun! I wish I had made this movie. I feel like I dreamed it up as a little girl hahaha. Rory Calhoun also has a role in Hell comes to Frogtown (a film I did not enjoy but you've probably seen it)

  • The Devil Commands

    The Devil Commands

    ★★★½

    the woman in this film, second part of a double-feature following THE FACE BEHIND THE MASK, was also named Helen. Exceuse my grammar, my brain is torched. Loved the helmets and the premise was pretty fun. You could do worse.

  • Dance with the Devil

    Dance with the Devil

    ★★★½

    don't watch Wild at heart. watch this instead. Particularly struck me how much physicality is happening in this movie. Covid sure has made life strange. I haven't been within six feet of anyone for about a year, and definitely no kissing or anything. Sad song from a sad lady alone in the cyberworld.

    Cool movie though. Not a horror. definitely a comedy. except there's also rape, so watch out for that, if that bothers you!!!

  • Piranha

    Piranha

    ★★★½

    pee'r-on-ya
    good laughs

  • Battles Without Honor and Humanity

    Battles Without Honor and Humanity

    ★★★½

    If I ever hear that trumpet I'll know it's my turn to die
    will be watching the rest of these but with lots of cream filling in between

  • Hanuman and the 5 Kamen Riders

    Hanuman and the 5 Kamen Riders

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    drink dog's blood! it'll make you awesome!!! probably the only Kamen Rider movie with naked women, hell, decapitation, excessive blood, and a dude who pees all over another dude's face. HILARIOUS!!!

    you can find this on YouTube