gretta has written 83 reviews for films rated ★★★★ .

  • Black Angel

    Black Angel

    ★★★★

    I want to watch every single film that has this quality medieval style. I should look for a list.
    This was a nice little thing.

  • Cruising

    Cruising

    ★★★★

    It was fine

  • The Stuff

    The Stuff

    ★★★★

    Well this was a real fun time and I don't know why I never watched it before! I had the impression it was going to be like a Hennonlotter or something yeah I spelled that wrong who cares. I love practical effects so I totally loved this movie. Thanks to @bargainbinblasphemy aka artist Matt Stikker for posting about it so much recently and thereby convincing me to watch it. Grab a beer and a friend and check it out! You won't regret it!

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★★

    dang! what fun! anyone who doesn't love Stephen King is just plain WRONG

  • The Man Who Saw Frankenstein Cry

    The Man Who Saw Frankenstein Cry

    ★★★★

    pretty typical documentary/biography format. watched it to learn more about Paul Naschy, and i did! Definitely going to watch more of his films. Dude rules. I appreciate how it was both in spanish and english the entire film through swapping subtitles

  • Frankenstein's Bloody Terror

    Frankenstein's Bloody Terror

    ★★★★

    *fans self* whew!!! this movie has NOTHING TO DO WITH FRANKENSTEIN but it was full of neck biting and grunting and leaping around and Technicolor red and Nancy Sinatra* and Nick Cave* were there and some dog-men wrestled on stone steps so I mean, you know,
    I'm feeling a little bothered. Be a lie to say I wasn't.

  • Vagabond

    Vagabond

    ★★★★

    yes.

  • The Little Girl Who Lives Down the Lane

    The Little Girl Who Lives Down the Lane

    ★★★★

    I watched this a while ago like years ago and I've been thinking about it because I live alone in a shitty house and I wish someone with a cape would come over and be my best friend but noone ever will because I am 35 years old and this isn't a movie.

  • Hairspray

    Hairspray

    ★★★★

    everything said this was a musical but it wasn't a musical it was just a movie with a hell of a lot of music in it. there wasn't any mayonnaise so I don't know if I can work it into my John Waters thesis. glad I finally watched it.

  • Winged Migration

    Winged Migration

    ★★★★

    great footage. also, rekindled my fury at america for endangering migratory waterfowl. beware of Pure Moods esque soundtrack and laughably literal track during the end credits. Still, though.. they caught a lek on cam and that's no small feat

  • Stargate

    Stargate

    ★★★★

    Kurt Russell in his least sexy but most emotionally complex role comes along on a journey to another dimension which is basically just olden-days Egypt. This movie gave me more questions than answers and I liked that. We riffed on it pretty good but not in a mean way because it was a rad film. Special effects were pretty good in the early 90s but later on when we put too much faith in computers visuals took a nosedive. This…

  • Devilman - Volume 2: Demon Bird

    Devilman - Volume 2: Demon Bird

    ★★★★

    now that's what I call true love. Can i get a statue of that? i want it as a fountain in my yard.
    Thanks to rad artist SKINNER for posting about this on insta