gretta has written 68 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Day of the Beast

    The Day of the Beast

    ★★★★★

    Probably one of the best movies I've ever seen. Wildly entertaining and well done.

  • Dr Jekyll & Sister Hyde

    Dr Jekyll & Sister Hyde

    ★★★★★

    Still great

  • Demons

    Demons

    ★★★★★

    i miss the movie Theater!!! stupid covid. this film is high energy fun from start to finish

  • All Dogs Go to Heaven

    All Dogs Go to Heaven

    ★★★★★

    this movie is so, so good. it's better every time I watch it. Don Bluth fucking slays

  • Daisies

    Daisies

    ★★★★★

    I am jealous as hell. I want a friend. I want to have fun.

  • The Odd Couple

    The Odd Couple

    ★★★★★

    i like how in the olden days movies didn't have good guys and bad guys, just humans interacting in unreasonable situations.

    "The cooking. The cleaning. The crying."

  • Flesh + Blood

    Flesh + Blood

    ★★★★★

    never noticed the extremely obviously gay stuff in this film before.

  • The Enigma of Kaspar Hauser

    The Enigma of Kaspar Hauser

    ★★★★★

    rewatching favorite films in new situations with new company can make the film seem like something you've never seen before. I didn't realise how much of this was about writing, and the struggle to create oneself in the world. I love everything about this movie. It also has some fabulous 1970s rock and roll pants. Pants in the 1700s were ugly and comfortable. Tight breeches are not a thing except for dandies who are ridiculous and impractical. Are you a tree-frog?

  • Fateful Findings

    Fateful Findings

    ★★★★★

    i've seriously never logged this before? wow. well.. more insight every time i watch it. thanks to everyone who watches this with me. there's so much to learn, so much to see.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    i have seen this like ten times so i must really like it. i just want the world to make sense and it doesn't.

    date asked me if it's rude of him to remark that it seems like a very autistic dystopia and I said no because many people have told me that. and it is. and this is what life is like, in my experience; just a bunch of rules and people that don't make sense, except in this…

  • The Day of the Beast

    The Day of the Beast

    ★★★★★

    Instant christmas classic

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★★

    THE BEST MOVIE