Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
White Film

White Film

1978
×
Read the review Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cuando me vaya

Cuando me vaya

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Failure

Failure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Una mujer decente

Una mujer decente

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
El cielo y la tierra

El cielo y la tierra

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rogelia

Rogelia

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Wedding

White Wedding

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
CODA

CODA

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man without a Face

The Man without a Face

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dar-Dar

Dar-Dar

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mi adorada Clementina

Mi adorada Clementina

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paraíso robado

Paraíso robado

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Desserts

Desserts

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Little Voice

Little Voice

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
30 Minutes, Mister Plummer

30 Minutes, Mister Plummer

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miércoles de ceniza

Miércoles de ceniza

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unvanquished

The Unvanquished

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry