faufau has logged 416 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Faustine and the Beautiful Summer

Faustine and the Beautiful Summer

1972
×
Read the review Edit this entry  
31
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Old Daze

Good Old Daze

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Man

The Age of Man

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moliere

Moliere

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
LOL

LOL

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
LOL (Laughing Out Loud)

LOL (Laughing Out Loud)

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mad Adventures of Rabbi Jacob

The Mad Adventures of Rabbi Jacob

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wing or The Thigh?

The Wing or The Thigh?

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gendarme Takes Off

The Gendarme Takes Off

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gendarme Gets Married

The Gendarme Gets Married

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gendarme in New York

The Gendarme in New York

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gendarme and the Gendarmettes

The Gendarme and the Gendarmettes

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gendarme and the Creatures from Outer Space

The Gendarme and the Creatures from Outer Space

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Gendarme de Saint-Tropez

Le Gendarme de Saint-Tropez

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther

Black Panther

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry