Mark has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry