feedingbrett has logged 77 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Comet

Comet

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Always

Always

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1941

1941

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cat That Looked at a King

The Cat That Looked at a King

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Wings

Wings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry