• Midnight Mass

    ★★★

  • Reptile

  • Jeanette Is the Dog

  • Finding Jedda

  • Old

    ★★½

  • Till Death

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • Loki

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Gaze

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

  • Tropicaltrance

    ★★★★★

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★★

  • Each Other

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • WandaVision

    ★★½

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Empty Man

    ★★★½

  • One Thousand and One Attempts to Be an Ocean

  • I'm Your Woman

    ★★

  • Run

    ★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Ammonite

  • Nomadland

    ★★★

  • The Game

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • A very long exposure time

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Fire Fly EYE

  • Tenet

    ★★★½

  • The Moogai

  • Day in the Life

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • Greenland

    ★★★

  • Strasbourg 1518

  • The Old Guard

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • s01e03

  • Kapaemahu

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Metamorphosis of Birds

  • DAU. Natasha

    ★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • The Trouble with Being Born

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Last and First Men

    ★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • The Nest

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Possessor

    ★★★

  • Relic

    ★★½

  • Shirley

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★½