Felix has logged 422 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
Edit this entry  
11
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Can & Slippers

Can & Slippers

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Kempinski

Kempinski

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
How to Live with Regret

How to Live with Regret

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind

Wind

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Beneath Clouds

Beneath Clouds

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Truth

The Truth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toomelah

Toomelah

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
31
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Read the review Edit this entry