Felix has logged 75 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
What You Gonna Do When the World's on Fire?

What You Gonna Do When the World's on Fire?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bait

Bait

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memories of My Body

Memories of My Body

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Adam

Adam

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Journey to a Mother's Room

Journey to a Mother's Room

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time for Quiet

No Time for Quiet

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Vai

Vai

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Sakawa

Sakawa

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dirty God

Dirty God

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
For Sama

For Sama

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
A Colony

A Colony

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry