fergusfilms has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twins

The Twins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry