• Joker

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★