Highest rated films

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Watchmen

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Amarcord

    ★★★★★

  • I Vitelloni

    ★★★★★

  • Fellini Satyricon

    ★★★★★

  • Ginger and Fred

    ★★★★★

  • Rocky II

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Dragged Across Concrete

    ★★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

High and Low

Jan 12

Most Watched

Watchmen

twice

Last Film

Minari

Apr 17

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Action
23 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
13 films
Thriller
13 films
Crime
10 films
Comedy
9 films
Mystery
8 films
Adventure
7 films
Romance
6 films
USA
47 films
UK
8 films
Italy
8 films
France
7 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Japan
3 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
India
1 film
English
50 films
Italian
9 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
4 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
Latin
2 films
Korean
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Bleeding Heart
Average weighted rating:

2.7

Films Ferran watched in 2021

  • Minari
  • Dragged Across Concrete
  • Thunder Force
  • Peninsula
  • Dreams
  • Batman Forever
  • The Absent-Minded Professor
  • Bleeding Heart
  • Final Destination 3
  • Final Destination
  • Hulk
  • Love in the City
  • Da 5 Bloods
  • Unhinged
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wonder Woman
  • Shazam!
  • The Thirteenth Floor
  • Ip Man
  • The Exterminating Angel
  • WandaVision
  • Superman and the Mole-Men
  • Just Imagine
  • Bliss
  • The Straight Story
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • The Godfather: Part III
  • 7500
  • The 400 Blows
  • Ginger and Fred
  • Man of Steel
  • Nights of Cabiria
  • The Conversation
  • Approaching the Unknown
  • Promising Young Woman
  • Watchmen
  • Watchmen
  • Batman
  • Malcolm & Marie
  • Superman
  • Dawn of the Dead
  • Logan
  • The Happening
  • Raging Bull
  • Watchmen
  • Barry Lyndon
  • Blow the Man Down
  • Fellini Satyricon
  • The Searchers
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Amarcord
  • I Vitelloni
  • La Strada
  • High and Low

World map

Highly rated films Ferran is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more