• The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

    Wrote this kinda buzzed but am too lazy to change it but you get the gist:

    TV shows are hard to rate as a whole, because damn those first two episodes were out of this world outstanding, but there were some very weak things. The character work throughout is extraordinary, how they had three prominent people (Sam, Bucky, and John) with such complex backgrounds going was something different from everything the MCU has done, and damn it was excellent. It…

  • The Master

    The Master

    ★★★★

    I’m not one of those film bros that’s gonna fall in line and praise everything that y’all like just to have an agreeable opinion. But damn this movie was really good. Hoffman is excellent and Phoenix out-Jokers himself which didn’t seem possible, but if anyone’s gonna do it, it’s Joaquin freakin Phoenix. It’s got the craftsmanship, the engaging duo, that questioning scene (OMG), definitely deserves to be in top tier of this director. Spent years thinking that the P in…

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★½

    Nobody told the visual effects team that it would be a waste of money to have a less than 10 second shot of Kong scooping a pile of fish and eating them raw and his teeth being bloody after. Like seriously WHO THE FUCK PASSED THAT? YOU COULD’VE SAVED MONEY, unlike all unfortunate people who chose to watch this piece of crap. You want a big fight? Watch The Rock vs. John Cena from 2012, I’m not kidding.

  • As Good as It Gets

    As Good as It Gets

    ★★★★

    Can we go back to the late 90s when rom coms did pretty well at the Oscars lol

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    BRUTAL. I knew what this film was about, I’ve had first hand experience with my grandma who had a very mild case of dementia. This was hard to get through because of that, but also because it was just so frickin emotional (only the 2nd time I teared up from a 2020 movie). Honestly really cinematic for something based on a play, and I loved it!! It knows it’s audience is smart and used that to its advantage to do…

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    Expectations blown away. Not only is this movie visually stunning, but the score by James Newton Howard is genuinely one of the best he’s ever done. Kelly Marie Tran is great as Raya, but Awkwafina really steals every scene with humor that actually works. The film’s ability to build the world they’re in is so special, despite some of the story tropes themselves being extremely familiar. It’s very reminiscent of other things they’ve done in the past decade, but it…

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★

    Really good stuff. I know that the final episode sorta left a “whatever” taste in my mouth, but I can’t deny that the buildup of 7 prior was absolutely fantastic. They were going for something different, and even threw in a couple of surprises that I LOVED. Elizabeth Olsen is absolutely fantastic as Wanda this time around, taking the pain and grief of this character and showing us how important the events are (and we needed that). She kept me…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★½

    When a film comes along and gets such unanimous praise, it becomes really tricky to watch. You don’t want these expectations to take over and make you feel underwhelmed when it’s over. Just like every film, you want it to succeed, just maybe a little more than others. Nomadland is exactly that.

    I don’t want to come off sounding like I didn’t like it. I mean, I gave it 3.5/5 because there’s a lot to like. I don’t know... this

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    The American Dream is such a fascinating concept. Two people leaving the life they had in hopes of starting a new one, with their young kids, and then a grandparent. I could only imagine how much that is on a person. Steven Yeun portrays this with such poignancy that I’m truly convinced he’s one of the best actors of our time. And I do not throw that phrase around lightly. He’s backed up by a wonderful supporting lineup, gorgeous cinematography,…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★½

    On one hand, the bantering between Zendaya and Washington was a real treat. The dialogue was super investing, and I was really on board with what director Sam Levinson was bringing us. But then it went on, and on, and on, and on. And nothing changed. It could’ve been done in like 45 minutes and be much more effective. Granted, the acting is phenomenal and the characters are interesting. I don’t want to sound like I hated this; that’s not…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★★

    Little elementary school me watching Kingdom of the Crystal Skull never would’ve thought that I’d be seeing Shia LaBeouf’s balls all these years later.

    In all seriousness though, what a movie. That opening scene has gotta go down as maybe the most impressive, engrossing, all around fantastic half hour of film in 2020. It’s so unfortunate that what follows it up is slow and uninteresting for a large portion. Kirby and Shia are outstandingly good, the script is super real,…

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★½

    I’ve been hearing the term “crowd pleaser” used to describe this film a lot. In my humble opinion, this didn’t make me feel good, it made me feel sleepy. The first act is a slug, but it’s obviously because the four men aren’t together until like a half hour in. They’re all great and the dynamics are tremendous, with Kingsley Ben-Adir being the standout in a cast of master class acting. Extremely well written too, with a finish that really…