Ferry_budd has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Swimming with Sharks

Swimming with Sharks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Breach

Breach

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry