Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Edit this entry  
12
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Disco Dancer

Disco Dancer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Taare Zameen Par

Taare Zameen Par

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 States

2 States

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kahaani

Kahaani

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeans

Jeans

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anjaam

Anjaam

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
OK Kanmani

OK Kanmani

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bunty Aur Babli

Bunty Aur Babli

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Game Changer

Game Changer

2018
×
Edit this entry  
10
Soar

Soar

2015
×
Edit this entry  
10
A Cloudy Lesson

A Cloudy Lesson

2010
×
Edit this entry  
08
Sherni

Sherni

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jawaani Jaaneman

Jawaani Jaaneman

2020
×
★½
Edit this entry  
06
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kaala Patthar

Kaala Patthar

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chandni

Chandni

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
New Gods: Nezha Reborn

New Gods: Nezha Reborn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mimi

Mimi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dukhtar

Dukhtar

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Kabhi Kabhie

Kabhi Kabhie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salaam Namaste

Salaam Namaste

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Aiyyaa

Aiyyaa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Suitable Boy

A Suitable Boy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
OMG: Oh My God!

OMG: Oh My God!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★½
Read the review Edit this entry