• The Tarnished Angels

    The Tarnished Angels

    ★★★★½

    It’s a gem and that climax is enough to add an extra 1/2 star just for

  • Disco Dancer

    Disco Dancer

    ★★★★

    REVENGE A LA DISCO DANCING

  • Late Spring

    Late Spring

    ★★★½

    Really great with what Ozu can do with capturing such impactful moments of emotion through contrasting them with the overall stasis and structure of his visual language. It’s truly a masterclass in allowing the picture speak for itself and these shots really speak volumes on capturing both a capsule in Japanese postwar history and remaining anxieties and general social-personal implications of the “unmarried woman” that still remains. While I really just was put off by her solely named reason not to marry, the overall movie is just very well made and Setsuko Hara gives a great performance.

  • 2 States

    2 States

    ★★★

    surprisingly so endearing and also surprisingly good chemistry between the two leads! the only part that really derailed it all was the way everything was resolved by the end....

  • Kahaani

    Kahaani

    ★★★½

    All the twists and turns making me go wtf!!!

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★½

    oh wow the CINEMATOGRAPHY of this, with every shot a painting come alive

  • Drunken Angel

    Drunken Angel

    ★★★★

    he ain’t the titular drunken angel but oooh boy Toshiro Mifune you can be my drunken angel anytime 🥵🥵🥵

  • Jeans

    Jeans

    ★★

    Aishwarya Rai is actually the eighth wonder of the world. May possibly be worth the watch solely for all the fun songs

  • That Man from Rio

    That Man from Rio

    ★★★★

    this was so much fun!!

  • Anjaam

    Anjaam

    ★★★★

    BLESS NETFLIX FOR DROPPING THIS NEW-TO-ME SRK FILM 

    tbh my mind is blown right now this was so sick and that shift from the first half to the second half holy moly wow wow wow THE POWER OF WOMEN thank you miss Madhuri Dixit!!&!!!’ 

    please let me process this one for a bit

  • Super Deluxe

    Super Deluxe

    ★★★½

    this was on my radar ever since i watched accented cinema's great video essay on indian cinema and wow this was a wild one!

  • Jesse James

    Jesse James

    ★★

    tyrone power was really cute but i zoned out after about an hour of this film and i really was baffled at how they really had to moralize the story....