Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
18
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
You're Next

You're Next

2011
×
Read prior review Edit this entry  
05
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
Edit this entry  
03
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Kill Me Again

Kill Me Again

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unforgettable

Unforgettable

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Communion

Communion

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baskin

Baskin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Predators

Predators

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry