• I Care a Lot

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½